JOBBA HOS OSS



LRI Olympus söker teknisk säljare inom området mikroskopi, bildanalys och imaging.


LRI Olympus erbjuder marknadsledande produkter inom området mikroskopi, Olympus har ett mycket brett utbud av utrustningar för sjukhus, universitet och industri.

Arbetsuppgifterna som försäljare innebär att identifiera, skapa och utveckla LRI Olympus kundbas i Sverige. Du genomför kundmöten, håller i demonstrationer, deltar på utställningar mm.


Våra förväntningar:

Vi söker dig som vill jobba med försäljning och vi ser helst att du har erfarenhet av sälj, det viktigaste är dock att du är driven och kundfokuserad.

För att lyckas som säljare hos oss krävs att du är lösnings orienterad, handlingskraftig och driver projekt i hamn. Din förmåga att skapa och utveckla kundrelationer är viktig i ditt dagliga arbete.

Du skall vara tekniskt intresserad, gärna med en biologisk eller teknisk bakgrund och nyfiken på våra kunders behov.

Du är en social person som har lätt att träffa nya människor och skapa kontaktnät.

För att lyckas i tjänsten skall du vara resultatinriktad, Serviceinriktad och Kommunikativ.


Vi erbjuder:

Du kommer att arbeta med mycket konkurrenskraftiga produkter som är marknadsledande inom sitt område.

Olympus har ett väl genomarbetat utbildningsprogram där du får all den utbildning du behöver för arbetsuppgiften. Utbildning sker dels på våra kontor i Sverige och dels på Olympus Europa kontor i Hamburg.

Du kommer också få allt det stöd du behöver av dina kolleger som alla har lång erfarenhet av mikroskopiförsäljning.


Var med på vår expansiva resa under 2020 skicka in din ansökan idag!


Jobbtyp: Heltid


Erfarenhet:

  • försäljning där du arbetat uppsökande: 2 år (Meriterande)


Utbildning:

  • Högskoleexamen (Meriterande)


Språk:

  • Svenska+Engelska och obehindrat i skrift (Krav)


Krav på resande i jobbet:

  • 50% (Krav)

                   


LRI tillhandahåller mikroskoplösningar för forskning, sjukvård, utbildning och industri. LRIgrundades 1971 och hade då som huvudsyssla försäljning av professionell fotografisk utrustning till universitet och sjukvård. Från 1980 förändrades inriktningen mot dagens mikroskopibaserade lösningar och LRI har sedan dess uteslutande arbetat med försäljning och service av mikroskopisystem. 2010 utökades samarbetet med Olympus som återförsäljare i södra Sverige till att LRI nu är distributör av Olympus mikroskopisystem i Sverige.

 

 

FÖRSÄLJNING


Peter Lindelöf  (Lund)

E-post: Peter@lri.se

Mobil: 0708 - 13 35 94



Joakim Lindelöf  (Lund)

E-post: Joakim@lri.se

Mobil: 0708 - 13 35 92



Kennet Agnebo  (Stockholm)

E-post: Kennet@lri.se

Mobil: 076 - 188 14 4


Annika Hägglöf  (Stockholm)

E-post: Annika@lri.se

Mobil: 0723-19 75 46



Rickard Lindelöf  (Lund)

E-post: RLI@visiopharm.com

Mobil: 0708 - 13 35 93

SERVICE


Mikroskop support:

Zoran Belokozovski  (Lund)

E-post: Zoran@lri.se

Mobil: 072 - 307 14 48


Mikroskop support:

Paul Stenström  (Stockholm)

E-post: Paul@lri.se

Mobil: 070 - 316 29 37


Skanner support:

Nermin Skrgic  (Lund)

E-post:NSK@Visiopharm.onmicrosoft.com

Mobil: 073 - 539 35 90




EKONOMI/BACK OFFICE


Angelica De Silva

E-post: Ekonomi@lri.se

Tel: 046 - 13 35 91



Anna-Karin Lindelöf

E-post: Anna@lri.se




WEBBANSVARIG

:

Emma Lindelöf

E-post: Emma@lri.se

Copyright © All Rights Reserved  LRI Instrument AB 2017